1. Adım – İMAR DURUMUNUZU ÖĞRENİN!

Binanızı yenilemeyi düşünüyorsanız, Lisanslı bir Kuruluş olan FORMART YAPI DENETİM size memnuniyetle yol gösterecek, ücretsiz danışmanlık verecektir.

Risk raporu başvurusu yapmadan önce, binanın mevcut imar durumunu öğrenmek en önemli adımdır. Binanızın mevcut imar durumu nedir? Mevcut yapınıza göre yeni yapılacak projede kazancınız veya kaybınız ne olacaktır? Öncelikle bu soruların cevaplarını öğrenmeniz ve imar durumu yönünden bilgilenmeniz şarttır. Sizin parselde imar durumu sebebi ile yeni bina inşa etmek avantajlı olmayabilir. Belki yan parsellerle birleşme yoluna gidilecek veya binanın güçlendirilmesi sizin için daha iyi olacaktır.

Binanız riskli çıkar ve yıkımı söz konusu olursa, verilen 60 günlük süre sonunda binanızı yıkmak mecburiyetinde kalabilirsiniz. Nitekim bu yola bir kere girdiğinizde süreç başlar ve geri dönülemez bir yola girmiş olursunuz. FORMART size bu konularda deneyimli kadrosu ile danışmanlık vermeye hazırdır. Bunu öğrenmek için hiç vakit kaybetmeden bizi arayabilirsiniz… 

  1. Adım – HAREKETE GEÇİN!

Birinci adımda size gerekli bilgilendirme yapılmış ve ortak menfaatleriniz belirlenmiş ise, bina için güçlendirme yaptırmak ya da binanızın yeniden inşası için harekete geçebilirsiniz. Riskli olduğunu düşündüğünüz binanızın sağlam olup olmadığını öğrenmek için, Deprem Risk Raporu hazırlatmanız ve bunun için lisanslı bir kuruluşa başvuruda bulunmanız gerekir. Geçerli Deprem Risk Raporunu, sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yetki verdiği lisanslı kuruluşlar vermektedir. Lisanslı firmalar dışında Riskli Yapı Raporu veren hiçbir rapor veya tespit geçerli değildir.

Bakanlıkça Lisanslı bir Kuruluş olan Formart Yapı Denetim ’e müracaat etmek için, binadaki kat maliklerinden sadece bir kişinin elindeki daire tapusu ile başvurması yeterli olacaktır. 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm yasasına göre başvuruda bina ortak kararı, 2/3 çoğunluk gerekli değildir.

Bu süreçten sonra, Kentsel Dönüşüm Yasası’ndan faydalanmaya karar verdiyseniz, yandaki menü üzerinden Kentsel Dönüşüm Yol Haritanızı inceleyebilirsiniz…